Rozhovor s osobnostmi HC Vajgar

Zeptali jsme se výrazných osob ovlivňujících chod HC Vajgar na současnou sezónu, příčiny slabších výsledků i na budoucnost a plány. Odpovídali člen vedení Ing. Skořepa, Peter Pucher a David Mihulka (trenéři) a Michal Gurka jako hráč a kapitán týmu.

Po minulé mistrovské sezóně ta aktuální výsledkově a ni herně příliš nevychází. Kde vidíte příčiny?

Peter Pucher: Snažíme se do kádru zapracovat mladé hokejisty, tak aby se měli možnost učit od starších a takzvaně se vyhrát. Když jsem do Jindřichova Hradce v minulé sezóně přišel, byl jsem, a to nepopírám, překvapen kvalitou krajské soutěže, která se od minulého roku ještě o trochu zvedla. V tomto prostředí a této soutěži tak mají možnost se mladí hráči zdokonalovat a začlenit do týmu. Ale místo automatické samozřejmě nemají, je si jej zapotřebí především zasloužit poctivou prací, jako kdekoliv jinde.

Michal Gurka: První tři zápasy jsme prohráli o gól, padla na nás trochu deka a vytvořili jsme si na sebe tlak, abychom vývoj sezóny otočili a začali vyhrávat. Samozřejmě nepomohli ani odchody hráčů, někteří nezačali ani trénovat, byla tam zranění.

Ing. Skořepa: Musíme si uvědomit, že každá sezóna není stejná. I krajská liga se zkvalitňuje a k ní potřeba již určité míry výkonnosti, byť je amatérská. Z mého pohledu, a věřte, že kluky znám opravdu dlouho, není v letošní sezóně výkonnost úplně ideální. Někteří se stále soustředí na své okolí, aniž by začali nejdříve u sebe. Je samozřejmě možné, že se někomu nedaří, nemá dobré období, ale o to víc by měl být součástí týmu, za který hraje a nehledat příčiny jinde. V tom si každý musí sáhnout do svědomí sám. Problém začal z mého pohledu již na konci minulé sezóny, když někteří hráči neodcestovali na kvalifikaci 2. ligy do Těšína a doma pak chtěli hrát. To se bohužel přeneslo do sezóny současné.

David Mihulka st.: Z mého pohledu se nesešla forma, tak jak tomu bylo v závěru minulé sezóny, kdy jsme vyhráli krajský titul. Někteří hráči se rozhodli skončit, což je jejich rozhodnutí a důvodech nechci vůbec spekulovat, nikdo nikoho nevyhazoval, nikomu nebránil s Vajgarem trénovat, jak se někde objevilo.

Vnímáte zařazení mladých hráčů jako nutnost k „okysličení“ kádru směrem k jeho přestavbě do budoucnosti?

Peter Pucher: Plán je dát mladým šanci, ať se jejich kariéra rozvíjí, ať ukáží, co v nich je, že umí bojovat a být platnou součástí týmu. Já osobně jim velmi rád pomůžu, poradím a navedu. Vzhledem ke kvalitě a rychlosti soutěže je zapotřebí dát mladým šanci.

Michal Gurka: Jsem absolutně pro, aby junioři dostávali šanci, musí si ji ale zasloužit, vybojovat. Musím říct, že kluci se snaží, v tréninku jsou poctiví a byla by škoda nedat jim šanci porvat se o místo v sestavě i s ohledem na to, že kádr stárne a přijdou přirozeně i odchody.

Ing. Skořepa: Každý tým časem potřebuje novou krev a je dobrým krokem, že dochází k zařazení mladých kluků do kádru. Nikdo z nás nemládne a tým potřebuje čas od času větší či menší měrou omladit.

David Mihulka st.: Musíme situaci vidět reálně. Je zapotřebí omladit tým pro další sezóny, abychom mohli i nadále pokračovat. Těch osm až devět juniorů, kteří pravidelně naskakují k zápasům nebo se točí v A-týmu, to není malý počet, kluci si musí na hokej mezi dospělými zvyknout, to je přirozené. Navíc to vidím tak, že rozdíl mezi druhou polovinou tabulky v 2. lize a lepšími týmy krajské ligy je už dnes minimální, to znamená, že zabudovat nové a mladé hráče prostě zapotřebí je a bude.

Jak z vašeho pohledu funguje kabina?

Peter Pucher: Nejsem úplně domácí, to víte. Hráči, i když jsou amatéři, musí dávat tréninku i zápasu sto procent, protože liga je opravdu kvalitní, problémy, pokud nějaké jsou, by měly zůstat vždy za dveřmi kabiny. A já hráčům říkám, že jsem zde pro ně i pro pomoc v komunikaci.

Michal Gurka: Na rovinu, není to úplně ideální, zmíněné odchody některých hráčů v kombinaci s tím, že se nedaří, to na náladě nepřidá. Ale takový je hokej a sport obecně. Nevěšíme hlavy, za mužstvo můžu říct, že chceme každý zápas vyhrát a porvat se o dobré výsledky.

Ing. Skořepa: Do kabiny chodím poděkovat hráčům po domácích i venkovních zápasech, ať je výsledek jakýkoli, protože je zapotřebí si uvědomit, že kluci dávají hokeji svůj volný čas a v neposlední řadě i finance. Poslední dobou mi však připadá, že někteří z nich stále nepochopili svůj vztah ke klubu, k faktu, že hrají za Vajgar. Někteří se naopak trápí tím, že se jim osobně nedaří. Ale jak již jsem říkal, v týmovém sportu, kterým hokej je, by měl být na prvním místě tým, pro a za který hrají, nikoliv osobní úspěšnost nebo statistiky.

David Mihulka st.:  Kabina funguje standardně, normálně, nijak nevybočuje ze zvyklostí běžného fungování kabiny. To, že jsou někde rozpory v době, kdy se nedaří, je naprosto přirozené, což je způsobené tím, že nálada prostě není optimální.

Peter Pucher za zatím, alespoň dočasně, přesunul na lavičku jako trenér. Jak vidíte jeho roli? Přeci jen, hráči se od něj mohou jen učit.

Peter Pucher: Svou roli teď vnímám spíše na střídačce, chtěl bych klukům připravit kvalitní a zajímavé tréninky, které je budou bavit, předávat jim své zkušenosti a pomáhat na střídačce Davidu Mihulkovi st. Stále věřím, že ještě máme šanci a že se o ni porveme. Do dalšího zápasu připravujeme i taktické tréninky. Chtěl bych říci, že si plně uvědomuji, že fanoušci i město si zaslouží jen poctivé výkony. A v tom mohu pomoct.

Michal Gurka: Jak jsem Petera poznal, je to přirozená autorita. V životě a hokeji toho dokázal tolik, a přitom je to pohodový a vstřícný chlap. Vzhledem k jeho zkušenostem nám má všem co dát, radí nám, když přijde s kritikou, řekne to způsobem, který musíte vzít, je spravedlivý, osobnost. Pamatuji si, že už když k nám v minulém roce přišel bylo neskutečné sledovat ho při práci na ledě a poslouchat ho. Kluci Petera berou.

Ing. Skořepa: Peter má neskutečné zkušenosti, ze kterých ostatní, a samozřejmě nejen mladí, mohou

čerpat. Dám vám příklad. Peter ve své kariéře zažil mnoho, v jednu chvíli pouze seděl na střídačce. A víte, jaká byla jeho reakce, reakce chlapa, který už nemusí nikomu nic dokazovat? Kousnul se a makal na sobě víc, než kdykoliv jindy. Musím přiznat, že mě trochu mrzí rozhodnutí, že Peter nebude momentálně na ledě, protože i na něm má neustále obrovský potenciál, ale situace si toto řešení vyžaduje.

David Mihulka st.: Peter je ikona, to je bez debat a já osobně vnímám jeho přesun na lavičku pozitivně. Ve všem spolupracujeme, ale dohodli jsme se, že Peter bude mít poslední slovo. Uvědomuji, že Peter by díky svým zkušenostem a dovednostem mohl dělat trenéra v klidu ve vyšších soutěžích, ale on si vybral Vajgar, a toho bychom měli využít, protože hráči se od něj mohou jen učit.

Ilustrační foto: Martin Kozák, Stanislav Hladík